Vadeli ve Vadesiz Mevduat Hesabı Arasındaki Fark Nedir

vadeli ve vadesiz mevduat hesabı arasındaki fark nedir

Hayatımızın her alanında para kazanmak ve geçimimizi sağlamak için yeterli maddi gücü kazanmak için uğraşırız. Yaptığımız işlerde ay sonunda ve ay başında aldığımız maaşlarımız ile biraz birikim yapmak ve kenardaki parayı bir banka hesabında tutmak hepimizin düşüncesidir. Hem güvenlik açısından hem de paranızı biriktirebilmek için en iyi seçenek bir banka hesabı açarak paranızı orada tutmaktır. Bankalardan hesap açarken genellikle vadeli ve vadesiz mevduat hesapları arasından hangisini seçeceğimizi bilmeyiz. Bu yazımızda onları düşünerek vadeli ve vadesiz mevduat hesabı arasındaki fark nedir, vadeli tl hesabı ne işe yarar bunları anlatmaya çalışacağız.

Vadeli ve Vadesiz Mevduat Hesabı Arasındaki Fark Nedir

Bankalar müşterilerine hesap açılışı yaparken iki seçenek sunuyor. Vadeli mevduat veya Vadesiz mevduat olarak gerçekleşen bu durumda kullanıcı iki seçenekten birisini tercih ederek hesap açılışı gerçekleştiriliyor. Vadesiz mevduat hesabı genellikle bir iş yerinde maaşlı çalışan olarak işe başlayanların tercih ettikleri hesaptır. Vadesiz mevduat hesabı ile maaşınızı atmlerden çekebilir ve para gönderme, fatura ödeme gibi bankacılık işlemlerinizi yapabilirsiniz. Asli görevleri bu olan vadesiz hesapta hesabınızdaki Türk Lirası bakiyesi için faiz geliri verilmez. Örnek olarak hesabınızda 3.000 TL var ve bu parayı 6 ay boyunca hiç harcamayacaksınız. 6 ay sonra yine hesabınızda 3.000 TL bakiye olur. Kısaca paranızdan faiz geliri elde edemezsiniz.


Vadeli mevduat hesaplarının temel görevi ise bir miktar birikimi olanların paralarının enflasyona karşı değer kaybını önlemektir. Türk Lirası bilindiği üzere sık sık değer kaybı yaşar ve bankalar buna karşın faiz geliri vererek hesap sahibinin parasını havuzuna dahil eder. Sizde vereceğiniz vade günü ve bankanın verdiği faiz oranı kadar faiz geliri elde etmiş olursunuz.

Özet olarak vadesiz mevduatta paranız enflasyona karşı değer kaybeder, vadeli mevduatta ise paranızın enflasyona karşı değerini korumaya çalışırsınız. Aralarındaki temel fark budur.

Vadeli Mevduat Hesabı Açmak İstiyorum, En Yüksek Faiz Hangi Bankada ?

Enflasyonun yüksek rakamları görmesi bankalarında müşterilerinin taleplerini karşılaması ile birlikte faiz oranları artmış durumda. Bu piyasada müşterilerini mutlu etmek için yüksek faiz oranı veren bankalar sektörde adeta birbirleri ile yarışıyorlar. Tüm bankalar kendilerince en yüksek faiz oranını belirleyip insanların mevduatlarını kendi bankalarına taşımasını istiyor. Biz de bu durumu daha önceki yazılarımızda analiz edip sizler için en yüksek hoşgeldin faizi veren bankalar hakkında konu yazmıştık. Yazımızda 5 bankanın sizlere hoşgeldin hediyesi olarak verecekleri faiz oranlarını belirttik.

Bir Cevap Yazın