Müşteri Numarası Nedir

müşteri numarası nedir

Günümüzde artık bir banka hesabı olmayan kalmadı desek yeridir. İş hayatına atılan her bireyin mutlaka bir banka kuruluşunda hesabı oluyor ve maaş alırken, fatura öderken, para gönderirken bu hesabını kullanıyor. Bankalar ile işlem yaparken genellikle gişe görevlileri veya telefon şubesindeki yetkililer sizden müşteri numaranızı sorarlar. Bu yazımızda sizlere müşteri numarası nedir ve hesap numarası ile aynı anlama mı geliyor bunları anlatacağız.

Müşteri Numarası Nedir

Müşteri numarası kısaca sizin banka üzerinde bulunan hesabınızın numarasıdır. Bu numara sizin kimliğiniz gibidir. Bu numara ile bankacılık işlemlerinizini gerçekleştirir, internet şubesine giriş yapabilirsiniz. Müşteri numaralarının belli bir standartı olmadığı söylenebilir. Kredi kartı kullanan insanlar genellikle kart üzerindeki 16 haneli kredi kartı numarasını müşteri numarası zannederler. Halbuki müşteri numarasında herhangi bir karakter sınırlaması yoktur, 6 haneli de olabilir 9 haneli müşteri numaranız da olabilir.


Müşteri numaraları genelde banka mevduat hesaplarında kartın üzerinde kart numarasının altında yazmaktadır. Kredi kartlarında ise müşteri numarası genelde yazılmaz. Ancak bazı bankalar kredi kartının üzerine de müşteri numaralarını yazmaktadır. Bankadan bankaya değişen bu durumda eğer müşteri numaranız yoksa ve öğrenmek istiyorsanız bankanızın telefon bankacılığı servisini aramanız gerekmektedir. Bağlandığınız banka çalışanı kimliğinizi doğrulamak için size bazı sorular soracak ve kimliğinizi kanıtladıktan sonra müşteri numaranızı sizinle paylaşacaktır.

Bir Cevap Yazın