Kredi Kartımdan Bilgim Dışında Harcama Yapılmış Ne Yapmalıyım

kredi kartımdan bilgim dışında harcama yapılmış

Günlük yaşamımızın değişilmez bir aracı haline gelen kredi kartının alışverişlerimizde sağladığı avantajları say say bitiremeyiz. Taksitli alışveriş, nakit para taşımama gibi başlıca avantajları olan kredi kartının bazı dezavantajları da yok değil. Kart bilgilerimizin kötü niyetli kişilerin eline geçmesi halinde kartımızda bilgimiz dışında harcamalar yapılabilir. İnternet korsanları çaldıkları kredi kartı bilgileri ile internet üzerinden alışveriş, fatura ödeme gibi işlemler yaparak bizleri zarara uğratabiliyor. Bu yazımızda bu konudan müzdarip olanlara, kredi kartımdan bilgim dışında harcama yapılmış ne yapmalıyım, paramı nasıl geri alırım diyenleri bilgilendiremeye çalışacağız.

Kredi Kartımdan Bilgim Dışında Harcama Yapılmış Ne Yapmalıyım

Hepimizin başına gelebilecek bu talihsiz durumda yapacağınız basit adımlarla kredi kartınızdan çekilen ücretlerin geri yatırılmasını sağlayabilirsiniz. Yapmanız gereken öncelikle bankanın müşteri hizmetleri servisini aramak olmalıdır. Bağlandığınız müşteri hizmetlerine durumunuzu anlatmalı ve kredi kartınızından bilginiz dışında alışveriş yapıldığını veya fatura ödendiğini söylemelisiniz. Bu durumun net bir dolandırıcılık olduğunu da belirtmenizde fayda var. Tüm bunları göz önünde bulunduran müşteri yetkilisi hesabınızı sizin de onaylamanız halinde kısa süreli olarak bloke edecektir. Bu blokenin amacı kredi kartınızın bilgilerini çalan kişinin kartınızı kullanmaya devam etmesini, yeni harcamalar yapmasını engellemektir. Bloke edilen hesabınız ile birlikte eski kredi kartınızda iptal olacaktır. Banka sizin adınıza yeni bir kredi kartı verir ve kartınızın üzerindeki 16 haneli numara ile arkasındaki CVV kodu değiştirilmiş olur. Böylece eski çalınmış kredi kartınızdan kurtulmuş olursunuz. Hesabınızdan bilginiz dışında çekilen paranın tekrar hesabınıza yatırılması için ise size bir form gönderilecektir. Genellikle bankalar bu formu mail ile size gönderir. “Harcama İtiraz Formu” olarak adlandırılan bu forma tükenmez kalem ile bilginiz dışında yapılan işlemlerin adlarını, ücretlerini yazarak doldurmalısınız. Artık bu formu faks ile bankaya gönderdiğin takdirde chargeback işlemleri başlamış olur. Chargeback terimi hesabınızdan çıkan paraların geri yüklenmesi anlamına gelir.


Chargeback İşlemi Ne Kadar Zamanda Tamamlanır ?

Formunuzu bankanın istediği şekilde (faks veya email) ile gönderdikten sonra artık chargeback işleminizin tamamlanmasını beklemeniz gerekmektedir. Siz chargeback işleminin bitmesini beklerken bankanın yeni çıkartmış olduğu kredi kartı elinize ulaşmış olacaktır. Kartınızı hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Chargeback işleminiz de 45 gün ile 200 gün arasında mutlaka tamamlanacaktır. Bu konuda yazdığım işlemlerin birebir aynısını ben Finansbank Enpara ile yaşamıştım. Enpara hesabımdan haberim olmadan yapılan fatura ödemelerine itiraz ettim ve sanırım chargeback işlemi yaklaşık 60 gün sürmüş, hesabımdan habersiz olarak yapılan işlemlerin tüm ücretlerini geri almıştım.

Konuda anlatılanları uyguladığınız takdirde büyük oranda bankalar sizi haklı bulacak ve hesabınıza ücretlerinizi geri yansıtacaktır.

Bir Cevap Yazın