Kredi Kartı İptali ve Kart Kapatma Nasıl Yapılır

kredi kartı iptali ve kart kapatma nasıl yapılır

Günlük yaşantımızda hayatımızı kolaylaştıran araçlardan birisi olan kredi kartları kontrollü kullanılmadığında başımıza büyük sıkıntılar açabiliyor. Özellikle tüketim ve harcama kültürüne bağımlı bir insansanız cebinizde bir kredi kartının olması sizleri çok kötü noktalara sürükleyebilir. Nasıl olsa cebimde kredi kartım var diyerek şuursuz harcama politikası izleyen bazı vatandaşlarımız bu işin sonunda kredi kartı borç batağına sürükleniyor. Haliyle cebindeki bu tehlikeli araçtan kurtulmak isteyenler kredi kartı iptali ve kart kapatma nasıl yapılır diye bizlere soruyorlar. Onlara bu yazımızda basitçe kredi kartlarını nasıl iptal edebileceklerini anlatacağız.

Kredi Kartı İptali ve Kart Kapatma Nasıl Yapılır

Yukarıda kredi kartının kontrolsüz bir şekilde kullanıldığında kişiye çok zararlar verebileceğini söylemiştik. Ancak sadece bu durum nedeniyle kredi kartı iptali yapmak istenmemektedir. Kredi kartını kaybeden, çaldıran kişiler de kredi kartlarını iptal etme yoluna başvurabilirler. Kredi kartınızını çaldırdığınız veya kaybettiğiniz için iptal etmek istiyorsanız öncelikle hemen bankanızın müşteri hizmetlerini aramalısınız. Kredi kartınız kötü niyetli kişilerin eline geçtiği için kredi kartınızdan harcama yapmaları muhtemeldir. Bu duruma önlem olarak müşteri hizmetlerini aramalı ve kayıp/çalıntı bildirimi vererek kredi kartınızı alışverişlere bloke etmelerini söylemelisiniz. Bu noktadan sonra kartınız bloke edilip iptal olacağı için kartınızı çalan kişi sizi borç batağına sokamaz. Eğer bu bankadan kredi kartı hizmeti almaya devam etmek isterseniz size yeni bir kart basmalarını ve o kartı kullanacağınızı söylemelisiniz. Böylece eski kartınız iptal olur ve yeni gelecek olan kartınızı kullanırsınız.


Yok ben kartımı tamamen kapatmak ve artık o banka ile çalışmak istemiyorum diyorsanız yapmanız gereken bazı işlemler var.

Kredi Kartınızı kapatmak için kartınızın tüm borçlarını ödemeli ve bitirmelisiniz. Aktif olarak devam eden taksitli borçlarınız vs varsa tamamını ödeyip bitirmelisiniz. Eğer kartınızda hiç borç yoksa aşağıdaki dilekçeyi kendinize göre doldurup banka şubenize götürmelisiniz. Bu işlemler sonucunda kapatma başvurunuz olumlu karşılanacak ve kredi kartınızın tamamen kapatılacaktır.

Örnek Dilekçe

….. BANKASI A.Ş. GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE

Bankanıza ait… numaralı kredi kartı kullanıcısıyım. 5464 sayılı BANKA KARTLARI VE KREDİ KARTLARI KANUNU’ nun 25. maddesi gereğince ilgili kredi kartının iptali ve kartla ilgili sözleşmenin feshedilmesini, BANKA KARTLARI VE KREDİ KARTLARI HAKKINDA YÖNETMELİK’ in 18. maddesinin 2. fıkrasına göre talebimin hangi tarihte alındığına dair şube yetkililerince imzalanmış bir belgenin veya doldurulan iptal talep formunun bir örneğinin tarafıma verilmesini, 4982 sayılı BİLGİ EDİNME HAKKI KANUNU’ nun 11. ve 12. maddesi gereğince, kredi kartının iptalini ve sözleşmenin feshini takip eden 7 iş günü içinde işlem sonucuyla ilgili tarafıma yazılı bilgi verilmesini talep ediyorum. Gereğini arz ederim

…/…/20..

İmza

Ekler: Nüfus cüzdanı fotokopisi

Adres:

İsim / Soyisim:

Bir Cevap Yazın