Kredi Kartı ve Banka Kartı Arasındaki Farklar Nelerdir

kredi kartı ve banka kartı arasındaki farklar nelerdir

21.yüzyılın bankacılık sisteminin değişilmez ürünleri banka kartı ve kredi kartlarıdır. Aktif çalışma hayatına giren çoğu kişinin bir banka hesabı bulunmaktadır. Bu hesap ile maaşımızı almak, borçlarımızı ödemek ve arkadaşlarımıza para göndermek gibi temel işlemleri yerine getirebiliriz. Kredi kartları da bu hesabın yan ürünü gibidir. Bir banka hesabı olan kişinin kredi kartı talebi banka tarafından genellikle onaylanır ve müşteri hem kredi kartı hem de banka kartı kullanarak kapitalist sitemin kölesi olma yönünde adımlar atar. Peki bu iki ürünü birbirinden ayıran fark var mıdır ? Kredi kartı ile banka kartı arasındaki farklar nelerdir ? Yazımızda bu konuyu tartışacağız ve sizlere iki kart türünün temel farklılıklarını açıklayacağız.

Kredi Kartı ve Banka Kartı Arasındaki Farklar Nelerdir

Kredi kartları ülkemizde sıklıkla kullanılan bir kart türüdür. Aynı şekilde bir banka atmsinden para çekmek için de banka kartı (debit kart) kullanırız. Bu iki kart arasında bazı farklılıklar vardır. Kredi kartı bankaların müşterilerine sundukları bir kredi türüdür. Adı üstünde “kredi kartı” ifadesi buradan gelmektedir. Bankanın sizin için belirlemiş olduğu kredi miktarınca harcama limitiniz olur ve bu limit üzerinden borçlanırsınız. Hesap kesim dönemlerinde harcamalarınız ile yüzleşerek kredi kartınızdan yaptığınız harcamaları geri ödemek zorundasınızdır. Banka kartı ise sizin mevduat, birikim hesabınızdır. Aylık geliriniz genellikle banka hesabınıza yatacağı için banka kartınız ile bu parayı çekip kullanabilirsiniz.


Banka kartları da kredi kartı benzeri olarak POS cihazlarında ödeme aracı olarak kullanılabilmektedir. Ancak bunun için banka kartınızın içinde Türk Lirası bakiyesi olması gerekmektedir. İşte kredi kartı ile banka kartı arasındaki temel fark budur. Fakat son zamanlarda bu fark da kapanmaya başladı. Bankalar müşterilerini daha fazla alışverişe teşvik edebilmek için banka kartlarına da kredi kartı benzeri bir özellik getirdi.

Banka kartı hesabınızdaki para bittiğinde Ek Hesap adı altında bir çeşit nakit kredi ile sizlere bu özellik sunulmaktadır. Ek hesap seçeneği açık olan banka kartları da kredi kartı benzeri olarak sizlere bir miktar kredi desteği sunmakta. Eğer banka kartınızın içinde para kalmadı ve acil paraya ihtiyaç duyuyorsanız Ek Hesap Nedir Nasıl Kullanılır başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın