Kredi Çekerken Hayat Sigortası Yaptırmak Zorunlu Mu

kredi çekerken hayat sigortası yaptırmak zorunlu mu

Günlük ihtiyaçlarımızın fiyatlarının artması bizi alternatif yöntemlere sevkediyor. İstediğimiz araç veya evi maaşlarımızı biriktirerek artık alamıyoruz. Önceden birikim yaparak ve bir miktar akrabadan borç alarak ev ve araba alım işlemlerimizi yapabiliyorduk ancak artık şişerek balon haline gelen rakamlar bizi kredi çekmeye mecbur hale getiriyor. Bankalardan kredi almanın bazı şartları varken insanların merak ettiği sorulardan birisi de kredi çekerken hayat sigortası yaptırmak zorunlu mu sorusu oluyor. Bir çok kişi hayat sigortası için para ödemek istemiyor. Onları bu yazımızda bilgilendirerek bu durumu açıklığa kavuşturacağız.

Kredi Çekerken Hayat Sigortası Yaptırmak Zorunlu Mu

En çok sorulardan birisi olan bu sorunun cevabı hayır. Kredi çekerken hayat sigortası yaptırma şartı yok. İsterseniz sigortasız olarak kredi çekebilirsiniz. Ancak bunun hem avantajları hem dezavantajları vardır. Sigortalı kredi de biraz daha düşük faiz oranları alabileceğiniz gibi sigortasız kredi de sigorta masrafı olmadığı için faiz oranınız biraz daha yüksek olabilir

Hayat sigortası yaptırmadan kredi çekmek isteyenler bankaya bu taleplerini dilekçe ile bildirmeli ve bankanın onaylamasını beklemelidir. Eğer banka onaylamaz ise Tüketici Hakem Heyetine giderek bu durumu bildirmelisiniz. Bu durumda banka hayat sigortasız kredi vermek zorunda kalacak ve kredinizi onaylayacaktır.

Hayat Sigortasını Bankalar Mı Yapıyor ?

Hayır bankalar sadece bir aracı kurumdur. Eğer sizin hayat sigortası yaptırma talebiniz olursa bunu anlaşmalı oldukları sigorta acentesine bildirecek ve sizin adınıza hayat sigortası başlangıcı talebi verecektir. Sigorta işlemleri aşamasında bankanın tek yaptığı iş aracılıktır denilebilir.


Hayat Sigortası Yaptırmanın Avantajı Nelerdir ?

Hayat sigortasını yaptırırken her ne kadar ekstradan ücret ödemiş olsanız da bunun hiç bir avantajı yok dersek haksızlık etmiş oluruz. Evet sigortasız krediye oranla biraz daha yüksek ücret ödersiniz ancak bunun yanında bazı haklara sahip olursunuz. Örnek olarak yaşlı bir kişi kredi çektiğinde hayat sigortası yaptırdı ve borcunu ödeme esnasında ölüm durumu yaşandı. İşte bu gibi durumda borçlunun en yakınları (oğlu, kızı, karısı) borç altında kalmaması hayat sigortasının en büyük faydalarından birisidir. Bu gibi durumlarda borçlunun borç esnasında ölmesiyle borcun geri kalanı hayat sigortası şirketinden tahsil edilir ve borçlunun yasal varisleri borç yükü altında kalmazlar.

Kredi Borcu Bitiminde Hayat Sigortası Devam Eder Mi ?

Bankanın yapmış olduğu borç ödeme planı ve vadeler süresince hayat sigortanız devam eder. Banka bunu borç bitimine göre ayarladığı için kredi ödemeleriniz bittiğinde hayat sigortanız da bitmiş olacaktır. Eğer hayat sigortanızı devam ettirmek istiyorsanız banka ile bu konuda görüşmeli ve onların anlaşmalı oldukları sigorta acentisi üzerinden sigortanızı yeniletmelisiniz. Eğer elinize toplu bir para geçtiğinde tüm kredi borcunuzu vadesinden önce kapatırsanız, kalan ayların sigorta bedellerini geri almanız mümkündür. Bu gibi durumlarda banka hayat sigortasının kapsama dışında olacağı ayların ücretini size geri iade edecektir.

Bir Cevap Yazın