Kredi Borcu Ödenmezse Kefile Ne Olur

kredi borcu ödenmezse kefile ne olur

Hayatımızda olan arkadaşlarımızın bazı isteklerini kıramayız. Bize çok yakın olan arkadaşımızın bir sorunu varsa, bir sıkıntısı varsa onu çözmek için uğraşır ve onun yanında yer alırız. Bu durumlardan birisi de bankalardan alınan borçlara kefil olunma durumudur. Bazı bankalar verecekleri kredilere kefil şartı da ararlar. Bu gibi durumlarda en yakın arkadaşınıza, iş arkadaşlarınıza kefil olmanız kaçınılmazdır. Peki kredi borcu ödenmezse kefile ne olur, borçları kefil mi öder ? diye soruyosanız yazımızı okumaya devam edin.

Kredi Borcu Ödenmezse Kefile Ne Olur

Kefillik sisteminin amacı bankanın kredi verdiği kişi kredi ödemelerini yapmazsa borç taksitlerini kefil olan kişiden almak üzerine kuruludur. Kefil kelimesi zaten kefil olduğunuz kişiye garantör olduğunuz ve onun borçlarını ödeyeceğine inandığınızı, ödeyemezse ben öderim anlamına gelmektedir. Bu kapsamda kredi borçlarına kefil olurken çok dikkatli olmalısınız. Borcuna kefil olacağınız kişinin kesinlikle borçlarını vaktinde ve eksiksiz olarak ödeyeceğinden emin olun. Aksi takdirde bankalar tarafından size de şu yaptırımlar uygulanacaktır;


Kefil olduğunuz kişi aylık taksit tutarını bir kaç ay yatırmadığı takdirde banka sizinle iletişim kuracak ve borcun sizin tarafınızdan ödenmesini talep edecek. Eğer borç ödemesini yapmazsanız bankalar bu durumda icra yoluyla borcu tahsil etmek için uğraşacaktır. Bu duruma gelmeden önce kefil olduğunuz kişi ile buluşup durumu anlatmalı ve borcunu ödemesini söylemeniz sizin yararınıza olacaktır.

Aksi takdirde hakkınızda açılacak yasal takip işlemleri ile hem icralık olacaksınız hem de banka tarafından kredi notunuz düşürülecektir. Bu aşamaya gelmeden önce hemen borç kapatma kredisi çekerek borçlunun borcunu kredi ile kapatmanız daha iyi olacaktır.

Borcu Kapatacak Param Yok Ne Yapacağım ?

Eğer ekonomik durumunuz kötü ve taksit tutarlarını yatıramayacak durumdaysanız bankalar ile iletişime geçip borç kapatma kredisi verip vermediklerini öğrenmek işiniza yarayacaktır. Borç kapatma kredisi ile birlikte yeni bir kredi alırsınız ve bu kredinin aylık taksit ödemelerinin ödeyebileceğiniz bir seviyede olması ile borcunuzu rahatlıkla ödenebilir seviyede tutabileceksiniz.

Sonuç olarak bir kişi kredi çekerken sizden kefil olmanızı istiyorsa iki kere değil 4-5 defa düşünün. Eğer kesinlikle borcunu ödeyeceğine güvenmediğiniz bir kişi ise asla o kişiye kefil olmayın. Başkasının çektiği kredi yüzünden hayatınız çok etkilenebilir.

Bir Cevap Yazın