Emlak Vergisi Nereye Ödenir İnternetten Ödenir Mi

emlak vergisi nereye ödenir internetten ödenir mi

Bir evimizin olması hepimizin hayalidir. İçinde sıcacık sohbetler, muhabbetler yapabileceğimiz güzel bir eve sahip olmak için çok çalışırız ve amacımıza ulaşırız. Bazılarının durumları daha rahattır ve anne-babadan kalan evin içinde gül gibi yaşayıp giderler. Bazıları da kredi borcu ile bu eve sahip olmanın tadına varır. Ancak işler ev sahibi olunca bitmiyor. Eğer dikkatli olmazsanız canınızı acıtabilecek bir emlak vergisi borcu ile karşılaşabilirsiniz. Bu verginin varlığından bugüne kadar haberdar olmamış olabilirsiniz ancak devletimiz her eviniz için yılın 2 döneminde sizden emlak vergisi talep ediyor. Haliyle bu vergi çeşidini daha önceden hiç duymamış ve hiç ödememiş olanlar emlak vergisi nereye ödenir internetten ödenir mi sorularına yanıtlar aramaya çalışıyor. Gelin bu yazımızda bu konuda bazı bilgiler verelim ve sizleri emlak (bina) vergisi hakkında aydınlatalım.

Emlak Vergisi Nereye Ödenir İnternetten Ödenir Mi

Bir çok yeni ev sahibinin varlığından haberdar olmadığı emlak vergisi ödenmediği takdirde baş ağrıtan türden bir vergidir. Üst üste ödenmeyen vergi borçlarının üzerine binen gecikme cezaları ile birlikte yüksek miktarları tek seferde ödemeniz sizleri zora sokabilir. O yüzden emlak vergisini düzenli olarak ödemelisiniz. Emlak vergileri yılın 2 döneminde ödenmektedir. Bunlardan birincisi Mart ve Mayıs ayları arasında ödenir. İkincisi ise Ekim-Kasım ayları arasında ödenmelidir. Bu süreçlerde iki dönemlik emlak vergisi borcunuzu ödeyerek bu yükümlülükten kurtulabilirsiniz. Peki emlak vergisi nereye ödenir internetten ödenir mi ? İşte şimdi bu sorunun cevabına gelelim.


Emlak vergisi vergi dairelerine ödenmez. Genelde vatandaşlar bu vergiyi ödemek için doğruca Vergi Dairesinin önüne giderler ancak orada bu borcu tahsil etmezler. Emlak verginizi ödeyebilmek için bulunduğunuz il veya ilçenin belediye binasına gitmelisiniz. Oradaki belediye personelleri aracılığıyla vezneden ödemenizi yapıp makbuzunuzu almalısınız.

Emlak vergisi internetten ödenir mi ? Bu soruya verilecek cevap kısaca evet ödenir olmalıdır. Fakat bu noktada da bazı hususlar vardır. E-Devlet üzerinden Gelir İdaresi Başkanlığı’na bağlı sorgulama yaptığınız takdirde burada vergi borcunuz çıkmayabilir. Bu durumda borcunuzu GİB üzerinden ödeyemezsiniz. Bunun yerine ödeme yapabileceğiniz kanallar bulunduğunuz il veya ilçenin internet sayfası üzerinden işlem yapmaktır. Bazı belediyeler resmi websitelerinde kurdukları online işlemler menüsü ile emlak vergisini tahsil edebiliyor ancak her belediye bu altyapıya sahip değil. Siz bağlı bulunduğunuz belediyenin websitesine göz atarak böyle bir imkana sahip olup olmadığınıza bakarak bu seçeneği değerlendirmelisiniz.

Bir Cevap Yazın