EFT İşlemi Nasıl İptal Edilir

eft işlemi nasıl iptal edilir

Çağımızın bankacılık sisteminde para göndermek ve almak için kullanılan yöntemlerden birisi EFT’dir. Elektronik Fon Transferi anlamına gelen eft ile başka bir bankadaki arkadaşımızın hesabına para gönderebiliriz. Kısaca farklı bankalar arası para gönderme-alma işlemlerimizi halleden EFT sistemi insanlarımızın en çok kullandığı bankacılık ürünlerinden birisi. Gün içinde vatandaşlar onlarca eft işlemi yaparak para alışverişinde bulunuyor. Bu durum nedeniyle gün içinde bazı yanlış işlemler yapmak ve istenmeyen miktarlarda parayı eft ile gönderme hatasına düşebiliyoruz. Bu yazımızda bu konudan müzdarip olanlara EFT işlemi nasıl iptal edilir, giden eft iptal olur mu bunları açıklayacağız.


EFT İşlemi Nasıl İptal Edilir

Para transfer işlemlerinin en çok kullanılan yöntemi olan eft’yi yaparken herhangi bir yanlışlık yapabiliriz. Vatandaşlar arasında en çok yapılan hatalardan birisi örnek olarak 100 TL göndermek isteyen birisinin bir sıfır fazladan yazarak 1000 TL göndermesidir. Bunun haricinde TR ile başlayan IBAN kodundaki bir rakamı yanlış yazmak da istenmeyen sonuçlar doğurur. Bu gibi durumdalar eft işlemini onaylamadan iptal etmek sizin için muazzam bir şans olacaktır. ATM veya internet şubesinde bu işlemi yapıyorsanz hatanızı farkettiğiniz anda işleminizi iptal ederek baştan başlamanız gerekmektedir. Eğer bunu yaparsanız kendinizi şanslı sayabilirsiniz.

Eğer parayı gönderdikten, eft işlemi tamamlandıktan sonra hatanızı farkettiyseniz biraz sıkıntılı bir süreç yaşayabilirsiniz. Paranız artık sizin bankanızdaki para kanalından çıkıp karşıdaki hedef bankaya ulaştığı için sizin işleminizin iptal edilmesi için ekstra uğraşlar vermek zorundasınız. Hem kendi bankanız ile temas kurmalı hem de karşıdaki banka ile iletişim kurmanız gerekmektedir. Ayrıca bu sorunda bankalar sizden dilekçe ile başvuru yapmanızı da isteyebilir.

Son derece zahmetli olan bu yola mecbur kalmamak için EFT işlemini yaparken çok dikkatli olmalısınız. Bastığınız tuşları 2 kere hatta 3 kere kontrol etmeli ve tamamen emin olduktan sonra eft işleminizi onaylamalısınız.

Bir Cevap Yazın