CVV Kodu Nedir Nerede Yazar

cvv kodu nedir nerede yazar

Teknoloji sayesinde artık oturduğumuz yerden birkaç tık ile alışveriş yapmak mümkün hale geldi. 2017 yılında internetten alışveriş rekor seviyelere gelirken insanlarına alışveriş yaparken bilmeye ihtiyaç duyduğu bazı şeyler vardı. Bunlardan en önemlisi CVV kodu denilebilir. O yüzden internetten alışveriş konusunda yeni olanlar için CVV kodu nedir nerede yazar, cvv kodu ne işe yarar bununla ilgili bir yazı yazmaya karar verdik.

CVV Kodu Nedir Nerede Yazar

Kredi kartlarının tamamında bir CVV kodu yer alır. Bu kodu elinize aldığınızda kolayla bulabilmeniz mümkün. Bunun için kredi kartının arka yüzünü çevirin ve imza bandının üstündeki beyaz şeride bakın. Bu şeritin üstündeki rakamlardan son 3 hane sizin CVV kodunuzdur. Bu 3 rakamı internette alışveriş ödemesi yaparken formda belirtilen yere girerek ödemenizi yapabilirsiniz.

Örnek CVV Kodu;

örnek cvv kodu

CVV Kodu Ne İşe Yarar

CVV kodunun internetten alışverişlerinizde kredi kartı şifresi yerine geçmektedir. Nasıl ki normal market alışverişlerinizde pos cihazına kart şifrenizi giriyosunuz, internet alışverişlerinde de CVV kodunuz bir bakıma şifre görevi görmüş oluyor. CVV kodu sayesinde kart numaranızı birisi ele geçirse daha CVV kodunuzu bilmediği için alışveriş yapmanısına imkan olmuyor. Gayet iyi bir güvenlik sistemi olan CVV kodunuzu en yakın arkadaş/dostlarınızla paylaşmamanız tavsiye edilir.

CVV Kodum Silinmiş Ne Yapmalıyım ?

Tahmin edebileceğiniz gibi kredi kartları yoğun kullanım sonrasında yıpranabiliyor. Bu gibi durumlarda kabartma tekniği ile kartın üzerine işlenmemiş rakamlarda silinme yaşanabildiği için CVV kodunuz zamanla silinip gidebilir. Bu sorunu aşmak için banka görevlileri ile iletişime geçerek yeni kart talebi yapabilirsiniz. Mevcut kartınızın CVV kodunu zaten ezbere biliyorsanız herhangi bir kart değişim yapma işlemi yapmanıza gerek yoktur, yine kaldığınız yerden internet alışverişlerinde aynı CVV kodunu girmeye devam edebilirsiniz. Ama belirtiğimiz gibi CVV kodunuz ezberinizde değilse yeni bir kart çıkartmaktan başka çareniz yok.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir