Çiftçi Kredisi Veren Bankalar, Tarım ve Hayvancılık Kredisi

çiftçi kredisi veren bankalar

70’li yıllarda köyden kentlere göçlerin başladığı zaman tarım ve hayvancılık yara almaya başladı ve köylerimizde hayli az ve yaşlı bir nüfus kaldı. Bazı köylere girdiğiniz zaman köyde sanki hiç bir insan yaşamadığı hissine kapılabiliyorsunuz. Taşı toprağı altın olan ülkemizde çiftçilik yavaş yavaş eski değerini tekrardan görmeye başlıyor. Devlet ve bankalar kredi desteği sunup insanları köylerine döndürerek orada tarım ve hayvancılık yapmalarını sağlıyor. Bir çok kişi bu şekilde köyüne dönerek devletin verdiği çiftçi kredisi ile hayvancılığa veya tarım işlerine başlamış bulunmakta. Sizin de böyle bir düşünceniz varsa ve çiftçi kredisi veren bankalar hangileridir, çiftçi kredisine nasıl başvurulur merak ediyorsanız okumaya devam ediniz.


Ziraat Bankası Genç Çiftçi Kredisi

Ülkemizdeki en önemli kamu bankası olan Ziraat Bankası daima çiftçilerimizin yanında ve onları desteklemekte. Bu yıl düzenlediği genç çiftçi kredisi kampanyası ile gençlerimizi şehirden köye döndürerek orada bir katma değer oluşturmasını arzuluyorlar. Bu kapsamda 18-41 yaş aralığındaki kişilere çiftçi kredisi sunuyorlar. Bu kredi ile birlikte büyükbaş, küçükbaş ve kanatlı hayvanların yanı sıra arıcılık, muz yetiştiriciliği, kültür mantarı yetiştirme gibi işleri yapabilme şansına sahipsiniz. Özellikle köyde hazır arsası vs olanlar için hayvancılık seçeneği çok cazip. Büyükbaş yetiştiriciliği ülkemizde arzulanan et üretimini karşılamıyor ve bu alanda büyük bir ihtiyaç var. Köyünüzde hayvan yetiştirmek için bu kredi ile canlı hayvanlar alabilir ve hayvanların yemleri, kontrolleri vb gibi giderlerinizi karşılayabilirsiniz. Hakeza yine köyünde arazisi olanlar için tarım seçenekleri önlerinde yer alıyor. Topraklarımızın bereketli olduğu bilinen bir gerçek bu kredi ile finansmanınızı sağlayarak köyünüzdeki tarlanızda üretim yapabilirsiniz. Çekeceğizin çiftçi kredisi ile tarım için gerekli olan alet ve edavatı satın alabilirsiniz, (traktör hariç!) tarımcılık için gerekli gübre, ilaçlama ve işçilik masraflarınızın bedelini ödeyebilirsiniz.

Kredi kapsam dışında olan konular: Bu kredi yeni arsa alımınız için size destek olmaz. Bu kredi halihazırda arsası mevcut olanlar için geçerlidir. Aynı şekilde işletme satın almak için (süt çiftliği, besi çiftliği) de destek sunulmamaktadır. Tarım ile uğraşmak isteyenler traktör almak isterse bu kredi desteğinden yararlanamaz, traktörünüzün mevcut olması gerekmektedir.

Ziraat Bankasının çiftçi kredisi kampanyasına başvurmak için size en yakın Ziraat Bankası şubelerine başvurabilirisiniz. İlgili görevliler size kredinin maliyetini ve diğer şartları anlatacaktır.

Bir Cevap Yazın