Banka Yatırım Hesabı Nedir Nasıl Açılır

banka yatırım hesabı nedir nasıl açılır

Birikimlerimizi değerlendirmek için bir banka hesabına ihtiyaç duyarız. Bankalar aracılığıyla biriktirdiğimiz paraları yatırım hesabımızda değerlendirerek gelecekte yaşanabilecek kötü günler için birikim yaparız. Öyle ya bu hayatta her zaman sağlıklı olacağız diye bir kural yok ! Belki de günün birinde sizi maddi olarak çok zorlayacak bir hastalığa yakalanacaksınız ve tedavi masraflarını karşılamak için cebinizden binlerce lira ödeyeceksiniz. İşte bu gibi durumlarda ortada kalmamak ve başımızın çaresine bakabilmek için yatırım hesabı açarak yatırımlar yapmalı ve kötü günlere karşı tam hazırlıklı olmalıyız. Bu durumun farkına varanlar için bugünkü yazımızda banka yatırım hesabı nedir nasıl açılır, yatırım hesabı nerelerden açılır bunu açıklayacağız.

Banka Yatırım Hesabı Nedir Nasıl Açılır

Geleceğe daha güvenli bakabilmeniz için yatırım yapmanız şarttır. Her ay maaşınızdan yapacağınız tasarrufları bir yatırım hesabında değerlendirerek gelecekte iyi bir paraya sahip olabilirsiniz. Yatırım hesabı her bankada açabileceğiniz bir hesap çeşididir. Bünyesinde hisse senedi, viop, bono, türev piyasalar gibi enstrümanları bulunduran yatırım hesabınızı bağlı bulunduğunuz bankanın şubesine giderek sözlü başvuru ile başlatabilirsiniz.


Ayrıca bankanızın İnternet Şubesi hizmetini kullanıyorsanız işlemlerinizi daha kolay olarak elinizdeki telefonunuzla halledebilirsiniz. Çoğu banka mobil bankacılık kapsamında online olarak yatırım hesabı açmanıza olanak sağlıyor. Bununla birlikte yatırım hesaplarınızı bu mobil bankacılık hizmeti ile takip edebilir, alım veya satım yaparak gelirlerinizi kontrol edebilirsiniz.

Dolar ve Euro Almak İçin Yatırım Hesabı Gerekir Mi ?

Ülkemizde yatırım denilince akla gelen en iyi şey dolar veya euro alarak beklemektir. 80 ve 90’lı yıllardan kalma bir alışkanlık olan dövize yatırım ülkemizde en çok tutulan yatırım yöntemidir. Bir çok uzman dövize yatırım yapılamayacağını söylese de halkımızın gözünde döviz almak da bir yatırımdır. Dolara yatırım yapmanın mantığına dair daha önceden 2018’de Dolar Ne Olur Dolar Daha Artar Mı başlıklı konumuzda açıklama yapmıştık. O konuyu okuyarak dövize yatırım yapmanın ne kadar mantıklı olduğunu öğrenebilirsiniz.

Yukarıdaki soruya dönecek olursak dövize yatırım yapmak için yatırım hesabı açılmasına gerek yoktur. Döviz almak için almak istediğiniz döviz cinsinden mevduat hesabı açmalısınız. Bu mevduat hesabını açarken vadeli veya vadesiz mevduat şeklinde tercih yapabilirsiniz. Döviz hesabı nasıl açılır öğrenmek için Döviz Hesabı Nasıl Açılır Dolar Avro Hesabı Açma yazımızı okumalısınız.

Bir Cevap Yazın